cherchez تصادف قانون معرفی مجازات راننده

cherchez: تصادف قانون معرفی مجازات راننده تصادفات وسیله نقلیه پلیس راهنمایی رانندگی

گت بلاگز وب‌گردی زندگی به سبک امام سجاد علیه السلام

امام چهارم بر اساس آیه قرآن، خدا محوری را سر لوحه و فصل الخطاب زندگی خود قرار می‌دهد و در حقیقت زندگی را عین بندگی تفسیر می کند.

زندگی به سبک امام سجاد علیه السلام

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، امام چهارم بر اساس آیه قرآن، خدا محوری را سر لوحه و فصل الخطاب زندگی خود قرار می دهد و در حقیقت زندگی را عین بندگی تفسیر می کند.
معیار سبک زندگی

عبارات مهم : زندگی

اما توصیه قابل توجه این است که در میان این همه تنوع، کدام سبک از زندگی را باید گزینش کرد؟ سبک زندگی مدرن؟ سبک زندگی ایرانی؟ سبک زندگی غربی؟ سبک زندگی صوفیانه؟ یا…. کدامیک؟
من به عنوان یک مسلمان و یک فرد ایمانی باید ملاک و معیار را در میان متون و آموزه های دینی خود جست و جو کنم. زمانی که به قرآنِ عظیم الشان مراجعه می کنم می بینم که قرآن به صراحتِ تمام می فرماید: «هدف از خلقت و آفرینش جن و انس، بندگی است»(ذاریات:56) پیامی که از این آیه دریافت می شود این است که هر چه انسان زیاد خود را در مسیر بندگی قرار دهد، به نشانه خلقت نزدیکتر شده است هست. لذا باید سبکی از زندگی را گزینش کند، که بندگی خدا در آن اولویت داشته باشد. و چنین سبکی را فقط و فقط در زندگی ائمه اطهار می توان یافت که الگو و تجسم بندگی در آن امام سجاد علیه السلام هست.
بندگی، فصل الخطاب زندگی امام سجاد علیه السلام

امام باقر (علیه السلام) می فرماید: پدرم هرگز یاد نکرد نعمتی را، مگر آن که جهت شکر آن نعمت به سجده افتاد، و آیه ای از کتاب خدا که در آن سجده باشد را نخواند ، مگر آن که سجده می کرد، و هرگاه حق تعالی از او بدی دفع می کرد که از آن در بیم بود، یا مکرِ مکر کننده ای را از او می گردانید، سجده می کرد و هرگاه توفیق می یافت که میان دو نفر را اصلاح کند، جهت شکر آن سجده می کرد و اثر سجده در جمیع مواضع سجود آن حضرت بود و به این باعث آن حضرت را «سجّاد» می گفتند.(منتهی الآمال، ج2) این روایت گویای این توصیه است که بندگی در طول زندگی، فصل الخطاب است و همه امور باید به آن آخر پذیرد. به همین علت است که لحظه ای از شکرگزاری غفلت نمی کند و کارها را با آن زینت می بخشد.

امام می فرمایند: «شیعیان ما از راه عبادت آشنا می شوند، آنان اهل تسبیح و ذكرند حتی آن گاه كه دیگران ساكتند، و نمازگزارند آن گاه كه دیگران در خوابند، و از درون محزونند (دلخوش به دنیا نیستند) آن گاه كه دیگران بر اثر سرگرمی به دنیا فرحناكند، شیعیان با زهد آشنا می شوند، گفتارشان رحمت است و شغل و كردار آنان جنَّت است .
بازگشت به بندگی، راه رسیدن به آرامشِ حقیقی

امام زین العابدین (علیه السلام) به دنبال آرامشی حقیقی است و آن را در بازگشت به آغوش پر مهر و عطوفت خدا جستجو می کند؛ همانند نوزادی که هیچ مکانی جهت او ایمن تر و مطمئن تر از آغوش مادر نیست. حضرت در مناجات العارفین از پروردگار می خواهد در زمره کسانی قرار گیرد که با بازگشت به سوی خدا، آرام می گیرند. همان گوهر آرامشی که خدا آن را در صدفِ یادِ خود قرار داده هست. حضرت می فرماید: «خدایا ما را از کسانی قرار ده که درختان شوق در سینه های آنها جای گرفته… و قلب های آنها با بازگشت به پروردگار آرامش یافته است».

به راستی اگر انسان در همه شئون زندگی از واکنش‌ها و کردار و گفتار، رنگ الهی را برگزیند، یقیناً معنای حقیقی زندگی را درک خواهد کرد و طعم خوشایند آرامش را خواهد چشید. مسأله ای که خلاء آن در بسیاری از زندگی های پردغدغه و نا آرام امروزی احساس می شود.


دست نیاز را فقط باید به سوی معبود دراز کرد

سبک زندگی امام سرشار از بزرگ منشی و توجه به کرامات انسانیست. ایشان روا نمی دارند که انسان در برابر انسانی همانند خود دست نیاز دراز کند و از نیازمندی همچون خود، درخواست کند و تَن به ذلت دهد. حضرت می فرمایند: من بدون هیچ پیرایه، و خالی از هر گونه شائبه، مخلصانه و با تمام وجودم به درگاه تو (خدا) پیوسته ام و از هر کس که به تو محتاج است روگردانیده ام و درخواست خود را هرگز متوجه کسانی که خود به احسان تو نیاز دارند، ننموده ام؛ لیکن دانستم، نیاز را از نیازمندان خواستن، سفاهت عقل و گمراهی خرد است (صحیفه سجادیه، نیایش 28). فقط توجه به همین یک فراز از نوعِ بینش امام و شکل دادن سبک زندگی بر طبق آن بسیاری از پرسشها انسان های عصر حاضر، بویژه مومنان را حل خواهد کرد و نقطه عطفی را در زندگی انسان ایجاد خواهد کرد.

حضرت در مناجات العارفین از پروردگار می خواهد در زمره کسانی قرار گیرد که با بازگشت به سوی خدا، آرام می گیرند. همان گوهر آرامشی که خدا آن را در صدفِ یادِ خود قرار داده است
سبک زندگی شیعیان امام سجاد علیه السلام

سبک زندگی هر گروهی را از روی رفتار، کردار و منشی که در زندگی بکار می گیرند، می توان تشخیص داد. حال اگر قرار باشد با سبک زندگی شیعیان امام سجاد علیه السلام آشنا شویم، باید به سخن امام راجع به نشانه های شیعیان گوش فرا دهیم. حضرت می فرمایند: «شیعیان ما از راه عبادت آشنا می شوند، آنان اهل تسبیح و ذكرند حتی آن گاه كه دیگران ساكتند، و نمازگزارند آن گاه كه دیگران در خوابند، و از درون محزونند (دلخوش به دنیا نیستند) آن گاه كه دیگران بر اثر سرگرمی به دنیا فرحناكند، شیعیان با زهد آشنا می شوند، گفتارشان رحمت است و شغل و كردار آنان جنَّت است.» (نور الثقلین، ج3، ص94) و خلاصه این که شیعیان حقیقی به معنای واقعی کلمه بنده خدا هستند.

کلام آخر

امام چهارم بر اساس آیه قرآن، خدا محوری را سر لوحه و فصل الخطاب زندگی خود قرار می دهد و در حقیقت زندگی را عین بندگی تفسیر می کند. زندگی اگر بر اساس عبودیت پایگذاری شد زندگی حقیقی و جاودان خواهد بود و الا چیزی جز جهل و غفلت و حسرت چیزی نصیب انسان نخواهد شد.

منبع:تبیان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: زندگی | بازگشت | ولادت امام سجاد | امام سجاد | بندگی | معیار زندگی | سبک زندگی |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog